احداث خط 230 کیلوولت دومداره نیروگاه داریان به پست 230 کیلوولت اورامانات
تاریخ انتشار : 24 تیر 1396


به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای غرب، پروژه بزرگ خط 230 کیلوولت دومداره نیروگاه 210 مگاواتی داریان به پست اورامانات با هدف انتقال و تزریق توان تولیدی نیروگاه سد داریان به شبکه سراسری انتقال نیرو، در شهرستان پاوه بطول 45 کیلومتر و با احداث 122 پایه برج انتقال از نوع مشبک فلزی و با نوع هادی کاناری در یکی از صعب العبورترین مناطق غرب کشور در کمترین زمان ممکن احداث گردید.

شایان ذکر است جهت کاهش صدمات ناشی از ریزگردها و نیز آلودگی محیطی از مقره های کامپوزیت و جهت حفاظت از خط و انتقال اطلاعات و دیتا از فیبرنوری (OPGW) در این پروژه استفاده شده است.

گفتنی است در انجام این پروژه علاوه بر عوارض شدید طبیعی و کوهستانی و جنگلی بودن منطقه، سرمای طاقت فرسا و بارش های سنگین برف در زمستان 1395 و نزولات آسمانی فراوان بهار سال 1396، عملیات اجرای پروژه را با مشکلات عدیده ای مواجه نمود.

در صعوبت کار فقط این جمله کافی است که از هر سه دکل، دو دکل آن از نوع زاویه و سنگین بوده که شاید در بین خطوط انتقال نیرو کشور بی نظیر باشد.

قابل ذکر است که در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان شعار سال 1395 انتخاب گردید، بخشی از قطعات پروژه مذکور شامل قطعات برج ها را از موجودی انبار و مابقی را از سازندگان مختلف به گونه ای که وقفه ای درکار اجرایی ایجاد نشود، تأمین نموده و به طور همزمان نیز برای تأمین سیم هادی، فیبر نوری، مقره و یراق آلات درزمان بسیار کوتاهی اقدام گردید.

گفتنی است با انجام این پروژه عظیم با اعتباری بالغ بر 240 میلیارد ریال، توان تولیدی نیروگاه سد داریان به ظرفیت 210 مگاوات از طریق خط انتقال احداث شده فوق و ارتباط آن با پست 63‏‏/230 کیلوولت اورامانات در شرایط حساس برای پاسخگویی به نیازهای کشور در پیک بار به شبکه سراسری انتقال نیرو تزریق می گردد.
منبع خبر : روابط عمومی